Co drugi mieszkaniec Krakowa uważa, że jakość powietrza w mieście poprawiła się w ostatnich latach, choć większość wciąż uznaje, że wciąż jest ona zła, szczególnie zimą. Winna tej sytuacji jest zdaniem krakowian głównie niska emisja z domowych pieców, stąd nieco mniejsza niż w innych polskich miastach determinacja do działań zmniejszenia emisji samochodowych - wynika z badania Clean Air Fund.
- 54 proc. badanych krakowian jest za utworzeniem w ich mieście strefy czystego transportu. To mniej od średniej dla Polski (58 proc.) czy od wyniku Warszawy i Łodzi (66 proc.).
- Niemal połowa (47 proc.) mieszkańców uważa, że w ostatnich dwóch latach jakość powietrza w ich mieście poprawiła się. Przeciwnego zdania jest 17 proc. W innych polskich miastach proporcje są odwrotne.
- 53 proc. osób z Krakowa uznało, że stan powietrza latem jest zły. Zimą to grono rośnie do 79 proc. - to najwięcej w Polsce.
- Zdaniem połowy respondentów główną przyczyną smogu w Krakowie jest niska emisja z ogrzewania budynków, a według 29 proc. emisje samochodowe.
Mniej smogu, wciąż dużo zanieczyszczeń
Kraków gotowy na strefę czystego transportu
Metodyka badania
Badanie zrealizowała w lipcu 2022 r. agencja badawcza Research Collective na zlecenie agencji PR Profeina, w ramach projektu “Rozwój hubu informacyjnego nt. stref czystego transportu w Polsce”, finansowanego przez Clean Air Fund. Wywiady metodą CAWI przeprowadzono na grupie 2200 dorosłych Polaków reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania. Ponadto rozszerzono próbę o wywiady w 4 miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Wrocławiu (480 wywiadów = 4 x 120 osób)