Na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi warszawskie organizacje społeczne zapraszają dziennikarzy, lokalnych aktywistów i wszystkich mieszkańców miasta na debatę przedwyborczą. 26 marca (wtorek) o godz. 18:30 kandydaci do Rady Miasta będą pytani, jak zamierzają zmienić Warszawę w zdrowszą przestrzeń do życia. Debata będzie transmitowana online.
Warszawa ma jeden z najlepiej ocenianych systemów transportu publicznego w Europie i rekordową w skali kraju ilość dróg rowerowych. Ale ma też największą w Polsce liczbę samochodów na mieszkańca oraz jedne z najniższych opłat za parkowanie spośród dużych polskich miast.
Na nowe władze miasta czekają więc ważne decyzje, jakie rodzaje mobilności wspierać swoimi decyzjami w sposób najlepszy dla klimatu i jakości powietrza, jak również zdrowia i komfortu mieszkańców. A takich obszarów, gdzie na wielkie globalne wyzwanie trzeba umieć odpowiedzieć lokalną polityką jest przynajmniej kilka m.in. zdrowie, smog, klimat, edukacja.
O najważniejsze z nich chcą wspólnie zapytać kandydatów do Rady Warszawy działające w stolicy organizacje społeczne Rodzice dla Klimatu i Clean Cities Campaign.
Debata odbędzie się we wtorek 26 marca o 18:30 w Outriders Klub (ul. Rokosowska 8) oraz będzie też transmitowana online. Poprowadzi ją popularna ekoedukatorka Paulina Górska.
Debata odbędzie się we wtorek 26 marca o 18:30 w Outriders Klub (ul. Rokosowska 8) oraz będzie też transmitowana online. Poprowadzi ją popularna ekoedukatorka Paulina Górska.
Swoją obecność na debacie potwierdziły już:
- Marta Marczak: Miasto Jest Nasze / Lewica
- Maria Środoń: Ochocianie / Trzecia Droga
- Renata Niewitecka: Koalicja Obywatelska
- Chcemy dowiedzieć się prosto z ust kandydatów, co zamierzają zrobić w sprawie smogu i betonozy. Czy w przyszłej kadencji postawią na transport zbiorowy czy indywidualny? Jak zamierzają zadbać o przestrzeń wokół szkół, żłobków i przedszkoli? Czy są gotowi powiedzieć stop inwestycjom, które pogarszają jakość powietrza i środowiska? - mówi Kamila Kadzidłowska z ruchu Rodzice Dla Klimatu.
- Czas przed wyborami samorządowymi to czas kiedy polityka nabiera sąsiedzkiego wymiaru. To dobry moment aby zapytać kandydujących o wizję stolicy i krokach jakie zamierzają podjąć, aby nasze miasto stało się przyjazną i zdrową przestrzenią, w której chce się mieszkać, wychowywać dzieci, żyć - dodaje Nina Bąk z Clean Cities Campaign, inicjatorka kampanii #ZdrowaPrzestrzeń