Raport z badania "Strefy czystego transportu. Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?" zrealizowane w lipcu 2022 r. prezentuje, jak Polki i Polacy oceniają jakość powietrza w Polsce oraz co myślą o utworzeniu stref czystego transportu w swoich miastach.
Co wynika z badania?
- Wśród trzech najważniejszych wyzwań współczesnej Polski jakość powietrza wymieniana jest przez 17% badanych.
- 39% badanych ma “pewną” lub dużą wiedzę o strefach czystego transportu (SCT), 46% kojarzy samo pojęcie, a dla 15% nic ono nie mówi. Po zapoznaniu się z funkcjonowaniem stref większość badanych (58%) popiera ich utworzenie w swoim mieście / mieście do którego jeździ najczęściej, 22% jest przeciw, 20% nie ma zdania.
- W Krakowie poparcie dla utworzenia SCT jest nieco niższe (54%) niż średnia dla Polski. W innych badanych miastach wyższe - w Warszawie i Łodzi sięga 66%, a we Wrocławiu 74%. Poparcie dla SCT jest też wyraźnie większe wśród seniorów niż u przedstawicieli młodszych i średnich pokoleń oraz nieco wyższe w dużych miastach niż wśród mieszkańców wsi i małych miast.
- 79% badanych uważa, że lokalne władze wprowadzając strefy czystego transportu powinny zaoferować kierowcom “coś w zamian”.
Metodyka badania:
Badanie "Strefy czystego transportu. Czy chcemy oddychać świeżym powietrzem w miastach?" zrealizowała w lipcu 2022 r. agencja badawcza Research Collective na zlecenie agencji PR Profeina, w ramach projektu “Rozwój hubu informacyjnego nt. stref czystego transportu w Polsce”, finansowanego przez Clean Air Fund. Wywiady metodą CAWI przeprowadzono na grupie 2200 dorosłych Polaków reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania. Ponadto rozszerzono próbę o wywiady w 4 miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Wrocławiu (480 wywiadów = 4 x 120 osób)
Pełen raport z badania do pobrania poniżej (jako załącznik).