Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przygotowało w 2019 r. jedno z pierwszych tak obszernych opracowań na temat stref czystego transportu i perspektyw ich tworzenia w naszym kraju. Publikacja łączy wyniki badania opinii społecznej, przegląd wdrożeń stref w kilku europejskich miastach oraz analizę sytuacji prawnej w tym obszarze. Choć informacje z ostatniej części nieco się już zdezaktualizowały, raport PSPA to obowiązkową pozycję dla osób, które zajmują się polityką transportową miast.
Autorzy raportu traktują swój dokument jak instrukcję dla samorządów, jakich działań dla poprawy jakości powietrza oczekują Polacy. Z części badawczej dowiadujemy się m.in. że:
- połowa badanych ocenia źle stan powietrza w swoim mieście;
- niemal ⅔ respondentów popiera tworzenie stref czystego transportu;
- ¾ osób wskazuje na redukcje smogu jako najważniejszy efekt funkcjonowania SCT, choć znaczna część wiąże z nimi nadzieję na uspokojenie ruchu drogowego i uczynienie miast mniej samochodo-centrycznymi.
W rozdziałach dotyczących kwestii prawnych omawiane są:
- polskie unormowania dotyczące tworzenia stref w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych;
- możliwości, jakie ogólnokrajowe przepisy dają lokalnym w temacie kreowania polityki transportowej pod kątem dbania o jakość powietrza.
Warto mieć na uwadze, że Ustawa o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych została znowelizowana pod koniec 2021 r. i uprawnienia polskich samorządów do tworzenia stref czystego transportu zwiększyły się, co skutecznie ułatwiło tworzenie SCT w Polsce.
W części gromadzącej studia przypadku pod kątem polityki czystego transportu porównanych zostało kilka miast:
- Wiedeń
- Bruksela
- Zagłębie Ruhry
- Oksford
- Kraków
PEŁEN RAPORT “Strefy Czystego Transportu” dostępny jest na stronie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
KOMUNIKAT PRASOWY ze streszczeniem raportu skupiony na części badawczej wraz komentarzami ekspertów dostępny jest na stronie PSPA.