Powietrze w stolicy będzie czystsze, a warszawiacy zdrowsi. Ubędzie korków, poprawi się wygląd budynków i komfort jazdy rowerem oraz jakość życia w mieście - to efekty utworzenia strefy czystego transportu (SCT) spodziewane przez ponad 2/3 ankietowanych Warszawiaków. Nowe badanie pokazuje, że poparcie dla intensywniejszej walki ze smogiem w Warszawie jest duże i stale rośnie.
- Trzech na czterech mieszkańców Warszawy uważa, że władze miasta powinny wprowadzić strefę ograniczającą wjazd na jej obszar dla najbardziej zanieczyszczających pojazdów.
- Co czwarty badany chciałby, aby strefa czystego transportu objęła całe miasto, co trzeci - tylko ścisłe centrum; blisko połowa wybiera jeden z pośrednich wariantów.
- Główną obawą dla utworzenia SCT jest w konsekwencji większe zatłoczenie transportu publicznego - wskazuje na nie 59 proc. respondentów.
- Główną korzyścią oczekiwaną przez 80 proc. badanych jest po prostu fakt, że powietrze w Warszawie będzie czystsze.
Źródło: Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych / Lata Dwudzieste
Stare diesle głównym źródłem zanieczyszczeń
Mieszkańcy wierzą, że strefa czystego transportu zadziała
Źródło: Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych / Lata Dwudzieste
Badanie metodą CAWI przeprowadziła na zlecenie Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych na początku grudnia 2022 r. agencja Lata Dwudzieste na reprezentatywnej grupie 512 mieszkańców Warszawy. Uczestnicy nie znali przygotowywanego przez władze Warszawy projektu strefy czystego transportu, ani też żaden inny projekt SCT nie był im w trakcie badania przedstawiony.