Koalicja organizacji pozarządowych Clean Cities Campaign promująca bezemisyjną mobilność miejską przygotowała raport “Trendy rozwoju stref nisko- i zeroemisyjnych w Europie”. Eksperci przyglądają się coraz szybszej adaptacji stref czystego transportu przez kolejne miasta na naszym kontynencie i prognozują nieodległą przyszłość. Jednym z krajów, gdzie spodziewają się przyrostu liczby stref jest Polska.
- W latach 2019-2022 całkowita liczba stref czystego transportu w Europie aktywnych wzrosła o 40 proc., z 228 do 320.
- Do 2025 r. w Europie będzie najprawdopodobniej funkcjonować 507 stref czystego transportu (co oznacza 58 proc. wzrost w porównaniu do czerwca 2022), głównie z powodu nowych krajowych przepisów wchodzących w życie we Francji, Hiszpanii i niedawno także w Polsce, wspierających tworzenie takich rozwiązań.
- Do 2025 roku, co najmniej 27 istniejących stref czystego transportu zostanie rozszerzonych lub stanie się bardziej restrykcyjna - będzie to dotyczyło największych miast Europy, takich jak Londyn, Paryż, Bruksela i Berlin.
- Pojawiają się również strefy zeroemisyjne, czyli takie, do których nie mogą wjeżdżać pojazdy z silnikami spalinowymi. Dwa pilotażowe programy tego typu istnieją już w Oksfordzie i części centralnego Londynu, a do 2030 r. ma zostać ich utworzonych 35, z czego aż 26 z nich ma dotyczyć tylko pojazdów dostawczych w Holandii.
- Wśród 100 miast wybranych do "Misji UE na rzecz miast neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast", tylko w 45 funkcjonują obecnie strefy czystego transportu, i tylko 10 z nich ma plany wprowadzenia stref zeroemisyjnych.
Źródło: Raport Trendy rozwoju stref nisko- i zeroemisyjnych w Europie” Clean Cities Campaign
PEŁEN RAPORT “Trendy rozwoju stref nisko- i zeroemisyjnych w Europie” dostępny jest na stronie Clean Cities Campaign.